Ko nastopi bolezen, si vsi želimo le eno, biti čimprej spet zdravi. A telo nam nekaj sporoča in ne glede na to, kako močno si ga želimo utišati, je morda čas, da poskusimo nekaj novega. Poslušati.
Kaj nam želi sporočiti? Kaj moramo spremeniti?
Psihični vzroki za nastanek bolezni so velikokrat pomembnejši od njihovih fizičnih manifestacij. Seveda pa niso vedno kompleksni. Včasih gre za preprosto željo našega telesa po počitku ali preveč nakopičenega stresa.
Kaj pa fizični simptomi?
Narava je tista, ki nam nudi vse potrebno, da si lahko pomagamo sami. Seveda včasih ne gre brez zdravil, a vseeno lahko telo podpremo in mu pomagamo na naraven način. Bistvena razlika med delovanjem naravnih pripravkov in konvencionalnih zdravil je ta, da se slednja večinoma fokusirajo na uničevanje mikrobov v našem telesu ali zatiranje določenih simptomov.
Naravni pripravki na drugi strani naše telo podprejo, da lahko samo opravi vse potrebno za to, da si povrne zdravje. Hkrati pa mu pomagajo tudi pri čiščenju in obnovi tkiv po bolezni. Poglejmo nekaj enostavnih pripravkov, ki nam lahko olajšajo okrevanje.
Več o imunskem sistemu in njegovi krepitvi si lahko preberete v članku Nasveti za naravno krepitev imunskega sistema.
Oglejte si tudi 8 enostavnih načinov za nežno razstrupljanje telesa.
1. Napitki, ki hidrirajo telo
Limonada
Limonada je odličen napitek, ki hitro hidrira telo, ga oskrbi z vitaminom C in drugimi antioksidanti. Za večji učinek ji lahko dodamo ščep soli. Če se da, pijte nesladkano limonado, sicer ji dodajte melasin sladkor. V času bolezni se izogibajte rafiniranega sladkorja, saj blokira imunski sistem.
Odlična alternativa limonadi, ki bo mogoče bolj všeč otrokom, sta sveže stisnjena sokova pomaranč ali mandarin, ki ju ni potrebno redčiti z vodo. Oba odlično hidrirata in sta dobra izbira v obdobju, ko nam hrana ne diši.
Kokosova voda
Kokosova voda je zelo bogata s elektroliti, sladkorji in minerali in kot taka izredno učinkovito hidrira telo. Najbolje je piti nerazredčeno ali rahlo razredčeno z vodo.
Čaji
Čaj je prvi napitek, na katerega pomislimo ob bolezni. Vendar ni vedno najboljša
izbira, saj določeni čaji lahko telo izsušijo. Izogibati se seveda velja predvsem instant čajem, ki imajo dodan sladkor.
Vsaka zdravilna rastlina ima specifično delovanje in zato je najbolje, da čaj izberemo glede na svoje simptome. Uporabimo lahko lipove cvetove, bezgove cvetove, drobnocvetni lučnik, šipek ali lapuhove liste.
Ob kašlju in bronhitisu nam lahko težave olajša čaj iz lovorjevih listov. Tri posušene lovorjeve liste prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati 10 minut. Dnevno spijemo 2-3 skodelice čaja, ki ga lahko ponudimo tudi otrokom. Odlična izbira so tudi lučnikov ali trpotčev čaj, čaj iz cvetov lapuha ali marjetice.
Voda
Ob bolezni vedno pazimo, da popijemo tudi dovolj vode, ki jo lahko uživamo počasi in po požirkih. Voda naj bo topla ali vsaj sobne temperature.
2. Napitki, ki čistijo telo
Napitek z jabolčnim kisom
V 2 dl tople vode dodamo žlico kisa, lahko tudi manj. Po želji lahko napitku dodamo malo soka limone, limete ali pomaranče in malo melasinega sladkorja, če ne prenesemo kislega okusa. Pijemo počasi, po požirkih.
Limonada iz limete
Sok limete razredčimo z vodo ter dodamo žličko melasinega sladkorja, za boljši okus. Takšen napitek pomaga hidrirati in čistiti telo, limeta pa deluje kot naravni antibiotik.
Glinena voda
Glina nase veže strupene snovi in jih pomaga odplakniti iz telesa. Svetujem, da uporabite kvalitetno slovensko glino, sušeno na soncu. Leseno žličko gline stresemo v steklen kozarec in prelijemo z vodo ter pustimo stati vsaj čez noč, lahko tudi dlje. Popijemo samo glineno vodo in ponavljamo nekaj dni, v kolikor nam pitje gline ustreza. Ponudimo jo lahko tudi otrokom starejšim od štirih let.
3. Hrana, ki podpira telo
Zelenjava
Določena zelenjava, predvsem tista rdeče in oranžne barve, deluje protivnetno in kot taka zelo dobro pomaga našemu telesu ob bolezni. Izbiramo zelenjavo, ki je sveža, in pazimo, da je ekološka, saj ne želimo telo še dodatno obremeniti s pesticidi. Odlična podporna zelenjava ob bolezni je paradižnik, ki ga lahko uživamo narezanega ali pasiranega. Prav tako se priporoča uživanje paprike, korenja in oranžnih vrst buč.
Sadje
Od sadja je priporočljivo uživati surove sadeže, rdeče in oranžne barve, npr. jagode, češnje, maline, lubenice, mandarine, pomaranča, melone, mango, papajo in granatno jabolko. Seveda spet velja poudariti, da so najboljša izbira ekološki sadeži, ki so trenutno v sezoni.
Začimbe
Tudi začimbe so lahko odlična podpora v času bolezni. Med drugim lahko v svoje jedi ali solate dodate peteršilj, origano, timijan in baziliko.
Več o neverjetnih močeh začimb si preberite v članku Dejstva o zdravilni moči začimb in zelišč, ki jih še ne poznate.
Močno protivnetno delovanje ima tudi kurkuma, iz katere lahko pripravite napitek z rastlinskim mlekom, v katerega dodate žličko kurkume in sladilo. Dodate pa jo lahko tudi v limonade ali druge sveže stisnjene sadne sokove.
Ingver lahko pijete v obliki čaja ali pa ga olupite in prelijete z limonado ter pustite stati nekaj minut, preden popijete.
Kvalitetne maščobe
Tudi kvalitetna, hladno stiskana olja so odlična pomoč ob bolezni, saj nam povrnejo energijo in hkrati pomagajo čistiti telo. Prav tako imajo maščobe pomembno vlogo pri absorpciji določenih vitaminov in mineralov. Od rastlinskih maščob se priporoča uživanje avokada in hladno stisnjenih olj, kot so olivno, bučno, orehovo, laneno in kokosovo. Za slednjega velja, da hladi telo, zato ga v hladnih dneh uživamo zmerno.
4. Pripravki iz čebule
Čebula je v času bolezni vsestransko uporabna in njeni pripravki so primerni tudi za otroke. V času prehladov jo lahko neolupljeno narežemo na koščke in posujemo s sladkorjem ter čez noč postavimo v bližino ležišča, kjer spimo mi ali otroci. Čez noč nam bo olajšala dihanje.
Če nas pesti kašelj, lahko skuhamo čebulni čaj, ki ga popijemo do tri skodelice na dan. Drobno narezano olupljeno čebulo prepražimo na malo olja in posujemo s surovim trsnim sladkorjem ter pustimo, da zastekleni. Nato jo prelijemo z vodo in kuhamo še 25 minut, ter precedimo.
Za boleče grlo ali ob angini pomaga čebula prepražena na olju, ki jo še toplo naložimo na krpo in zavijemo okoli vratu.
5. Kopeli
V kolikor so nam kopeli prijetne, nam v času bolezni lahko pomagajo izločiti strupene snovi skozi kožo in izboljšajo naše počutje.
Kopel s soljo
V vodo dodajte skodelico grobo mlete morske soli, ki pomaga telesu pri čiščenju. Takšna kopel je primerna tudi za otroke.
Kopel z eteričnimi olji
V kopel lahko dodamo malo olja ali jabolčnega kisa, v katerega smo nakapali 6 kapljic eteričnega olja po naši izbiri. V času bolezni se odlično obnesejo eterična olja sivke, čajevca, limone, timijana ali evkalipta. Lahko si pripravimo tudi mešanico slednjih.
Glinena kopel
Glinena kopel se lahko pripravi za celo telo ali samo za podplate. Priporoča se jo tudi za otroke, saj krepi imunski sistem, deluje sprostilno in pomaga čistiti telo strupov, ki jih veže nase. Še posebej se priporoča zvečer, pred spanjem.
6. Inhalacije
Inhalacije so dobrodošla pomoč ob bronhitisih, prehladu ali kašlju, saj nam pomagajo odpreti dihalne poti. V 2 litra vrele vode dodamo 3 žlice morske soli in 1 žlico posušenega žajblja ali posušenega timijana. Po nekaj minutah pripravek precedimo in se nagnemo nad posodo, čez glavo pa si položimo večjo brisačo. Počasi dihamo, izmenično čez nos ali usta, približno 10 minut. Inhalacijo ponovimo večkrat dnevno. Pripravimo jo lahko tudi za otroke, a skrbno pazimo, da se ne poparijo z vročo vodo.
Za konec pa še to.
Držimo se pravila manj je več in ne obremenimo svojega telesa s preveč ukrepi naenkrat. Na prvem mestu velja telesu omogočiti dovolj počitka in spanja. Kadar so bolni naši otroci je seveda obvezen del dneva crkljanje, saj ni boljšega zdravila od toplega objema in ljubeče pozornosti starša.
Predvsem pa ne smemo pozabiti, da telo za okrevanje potrebuje svoj čas. Zato ne pričakujmo, da bomo čez noč čudežno ozdraveli in se ne zasujmo z delom takoj, ko se počutimo bolje. Pustimo telesu, da si res opomore in si s tem zagotovimo manj bolezni v prihodnje.