Čaj iz orehovih listov je še ena od zdravilnih moči oreha. Že stari Rimljani so pripravke iz njegovih listov uporabljali kot sredstvo proti zastrupitvam. Danes so orehovi listi v pomoč pri številnih kožnih obolenjih, v ljudski medicini pa orehove liste z velikim uspehom uporabljajo pri driskah in infekcijskih obolenjih prebavnega trakta.
Izvor oreha
Navadni oreh (Juglans regia) je v naših krajih zelo razširjeno drevo. Iz domovine v daljni Perziji (Iran) so ga v Evropo prinesli Rimljani, kjer se je zaradi ugodnega podnebja hitro udomačil.
Danes večina dreves oreha raste v nasadih v bližini naselij, ponekod pa tudi divje po svetlih gozdovih. Poznamo tudi črni oreh (Juglans nigra), ki pa izvira iz Severne Amerike. Listi navadnega oreha se imenujejo Juglandis folium.
Kdaj nabiramo in kje hranimo orehove liste
Liste oreha nabiramo junija ali julija, tako da z osrednjega stebla posmukamo posamezne lističe. Posušimo jih hitro, da ne počrnijo. Ne sušite in ne postavljajte listov neposredno na sonce, temveč jih dajte v topel, zračen prostor v senco, kjer bo lahko pri sušenju pomagal tudi veter.
Suhe orehove liste hranimo v dobro zaprtih posodah. Priporočam steklene kozarce s patentom. Posušeni orehovi listi imajo močan, aromatičen vonj ter oster, grenak in trpek okus.
Sestavine orehovih listov
Listi oreha vsebujejo:
- čreslovine (10 %) predvsem kot elagotanine,
- flavonoide,
- hlapno olje,
- naftokinonska derivata juglon in hidrojuglon ter
- njune glikolize.
Učinkovanje in uporaba
Zaradi velike količine čreslovin delujejo orehovi listi kot adstringent. Krčilo ali adstríngent je snov, ki zmanjšuje prepustnost površine sluznice ali kože in kapilar ter s tem zmanjšuje vnetno reakcijo in občutljivost za zunanje vplive. Zato drogo iz orehovih listov uporabljamo za izpiranje ran in grgranje ter proti driskam. (Več o uporabi in pripravkih spodaj).
(Čreslovinsko adstringentno delovanje je običajno krivo, da imate v ustih suh in trpek občutek ob uživanju rdečega vina, močnega čaja (iz orehovih listov) ali neolupljenega sadja.)
Juglon ima na splošno antibiotični in antimikotični učinek. Juglon pridobljen iz svežih listov in zelenih lupin plodov kot barvilo dodajajo kremam in oljem za sončenje. Z beljakovinami kože se juglon poveže v rumenorjave komplekse in kožo obarva.

Pomembna uporabnost droge iz orehovih listov je tudi v obliki kopeli ter izpiranj in oblog pri različni kožnih obolenjih (akne, ekcemi, težave z lasiščem, rane, ki se slabo celijo, ozebline).
Za gnoječe se rane se priporoča uporaba svežih, zmečkanih orehovih listov, ki jih položimo direktno na rano. Pri močnem potenju rok in nog se priporoča kopeli.
Ste vedeli, da posušene liste ali zelene lupine plodov dodajajo živalski krmi pri driskah, napihnjenosti, slabi prebavi, pri kolikah in drugih črevesnih obolenjih? Pripravki iz zelenih lupin se v veterini uporabljajo tudi kot obloge pri ranah, vsakovrstnih čirih, kožnih vnetjih in podobnih težavah.
Pozor: Tako kot vse droge s čreslovinami, lahko tudi oreh pri občutljivih osebah povzroča slabost ali bruhanje.
Znanost potrjuje učinkovitost orehovih listov
Odbor za zdravila rastlinskega izvora (HMPC), katerega ugotovitve države članice EU upoštevajo pri ocenjevanju vlog za izdajo dovoljenja za promet z zdravili rastlinskega izvora, potrjuje izjemno uporabnost in učinkovitost orehovih listov.
Pripravki iz lista navadnega oreha se izdelujejo z drobljenjem posušenih listov.
Zdravila rastlinskega izvora, ki vsebujejo list navadnega oreha, so običajno na voljo v obliki zdrobljenega rastlinskega materiala, ki ga je treba prevreti v vodi, ta prevretek pa nato nanesti na kožo.
V nekaterih zdravilih rastlinskega izvora se list navadnega oreha uporablja tudi v kombinaciji z drugimi rastlinskimi snovmi.
Odbor HMPC je l. 2013 izdal soglasje in zaključil, da se list navadnega oreha glede na njegovo dolgotrajno uporabo lahko uporablja za lajšanje blažjih kožnih vnetij ter blaženje čezmernega znojenja dlani in stopal.
Preverite tudi članek o 9 znanstveno dokazanih učinkov oreha na zdravje.

Pripravki iz orehovih listov
Kot obljubljeno, bom na tem mestu predstavil 3 načine uporabe orehovih listov. Nekatere druge načine uporabe sem predstavil že v članku Kje vse je uporaben oreh?.
Čaj iz orehovih listov
Eno do dve čajni žlici droge prelijemo z mrzlo vodo in segrejemo do vretja. V pokriti posodi naj vre 3 do 5 minut.
Priporoča se pitje dveh do treh skodelic čaja na dan. Tak čaj uporabljamo tudi za grgranje in izpiranje ran.
Kopeli iz orehovih listov
Iz 100 gramov droge na 1 liter vode pripravimo zavretek za kadno kopel. Za kopeli, kjer v kadi sedimo, uporabimo manj droge.
Tinktura iz orehovih listov
20 gramov sveže posušenih listov oreha prelijemo s 100 ml 70-odstotnega etanola. Pri driskah uporabljamo po 10 do 15 kapljic dva- do trikrat na dan.
Razredčeno tinkturo lahko uporabljamo tudi zunanje.
Viri
Delno povzeto po Zdravilne rastline na Slovenskem, dr. Katja Galle Toplak, Založba Mladinska knjiga, 2002, druga izdaja.
European Medicines Agency, Odbor za zdravila rastlinskega izvora (HMPC), Zdravilo rastlinskega izvora: povzetek za javnost, List navadnega oreha Juglans regia L., folium. https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/walnut-leaf-summary-public_sl.pdf.