Oreh je eno najbolj zdravih in hranilnih živil. Njegova kalorična vrednost na 100 gramov je skoraj 700 kcal. Če bi gledali samo kalorično vrednost živila, bi pomenilo, da zgolj 400 gramov orehov na dan zadosti celodnevni potrebi človeškega telesa po kalorijah.

Izjemno široka uporabnost oreha je dobro poznana, od vseh lastnosti pa sta najpomembnejši prav njegova hranilnost in zdravilnost.

A vendarle je ena orehova sestavina, ki je ne omenjamo pogosto. To so orehove pregrade ali, kot jih tudi imenujejo, orehove predelne stene. To so tiste pregrade oz. stene, ki ločujejo polovici jedrca oreha, ki jih običajno vržemo na kompost. A kakšna napaka!

Orehove pregrade imajo namreč po ljudskem verovanju veliko zdravilno moč. Njihovo uporabnost pa so spoznali tudi farmacevti. 

Vsestranska moč oreha in orehovih pregrad

Oreh je izjemno koristen za zdravje in telo. Različni deli (drevesa) oreha se uporabljajo za izdelavo tinktur, mazil, za čaje, domači orehovec ali orehov liker, sestavine oreha se uporabljajo v zdravilstvu, zdravstvu in farmaciji, kozmetologiji, lesni industriji …

Uporablja se vse – jedrca, lupino, liste, peclje, drevesno lubje, pa tudi orehove pregrade. Vsestranskost uporabe oreha je očitna. Nekoliko manj pa je poznana uporaba orehovih pregrad, čeprav je zelo uporabna in zelo dragocena surovina oreha.

Vas zanima, katere so zdravilne lastnosti orehovih pregrad in kako jih pravilno uporabiti? Preverite v spodnjih vrsticah in drugih člankih, ki jih najdete na spletni strani Najine domačije.

Vsestranska uporabnost oreha je dokazana tudi v sodobni medicini. Na spletni strani Najine domačije lahko najdete recepte za orehovec, orehov čaj in čaj iz orehovih pregrad.

Zdravilna moč orehovih pregrad / orehovih predelnih sten

Zdravilno moč orehovih predelnih sten so poznali že v ljudskem zdravilstvu, kjer so kasneje svoje znanje prenesli med ljudi. Iz njih so pripravljali različne poparke, prevretke in druge zdravilne pripravke.

Predvsem v ruskih vaseh so bili ti domači zvarki na voljo praktično v vsakem domu, saj so ljudje verjeli, da so domači zvarki iz orehovih pregrad učinkoviti proti različnim zdravstvenim težavam, preprečevanju nastanka bolezni in predvsem kot pomoč krepitvi imunskega sistema.

Rusi so najpogosteje uporabljali pripravke iz orehovih pregrad za zdravljenje kožnih obolenj. V rusko-francoski vojni l. 1812 pa so jih vojaki na bojiščih uporabljali kot antiseptik. Orehove pregrade so zaradi visoke vsebnosti joda zažgali in nato pepel posipali na rane.

Ker vsebujejo orehove predelne stene velik odstotek joda, se iz tega dela oreha izdelujejo zdravila za zdravljenje bolezni ščitnice, odpravljanje kronične utrujenosti in reševanje težav z nevrološkimi boleznimi.

Ljudski zdravilci ustvarjajo edinstvene mešanice iz predelnih sten, ki lahko pomagajo pri težavah s črevesjem, srcem in krvnimi žilami. Krepitev črevesne sluznice bo pomagala odpraviti tudi težave z drisko in zmanjšala negativne učinke kroničnih bolezni prebavil.

Orehove pregrade oz. orehove predelne stene ločujejo polovici jedrca oreha.

Kemična sestava orehovih predelnih sten

Orehove pregrade so bogate z jodom, vsebujejo pa tudi vitamine (askorbinska kislina, nikotinska kislina – niacin …), karoten, tanin, aminokisline (lizin …), elemente v sledovih, eterična olja, encimi …

Različna mazila in tinkture so narejeni iz orehovih pregrad prav zaradi visoke vsebnosti joda, vitaminov, pektina. Prav jod daje orehovim pregradam značilen rjav odtenek in grenak priokus.

Orehove pregrade se uporablja ne le v ljudskem zdravilstvu, temveč tudi v medicini, farmaciji in kozmetologiji.

Jod je tisti element v človeškem telesu, ki je pri nujno potreben predvsem za pravilno delovanje ščitnice, za zdravje jajčnikov, dojk in prostate. Pomanjkanje joda v telesu lahko vodi do resnih zdravstvenih težav, vpliva na duševne sposobnosti človeka, njegovo sposobnost zbiranja in analiziranja informacij.

Pomanjkanje joda v času nosečnosti in otroštvu pa lahko vodi do duševne zaostalosti otroka.

Jod spada med elemente, ki jim pravimo t. i. elementi v sledovih ali mikroelementi. Za te elemente je značilno, da jih moramo zaužiti s hrano (ali prehranskimi dodatki), saj jih telo samo ni zmožno ustvariti.

Oreh je mogočno drevo, ki je simbol plodnosti in obilja. Na Najini domačiji raste več kot 100 dreves oreha različnih sort.

Kaj so elementi v sledovih in kateri so

Med elemente v sledovih na splošno sodijo: jod, železo, baker, cink, krom, kobalt, selen, mangan, molibden idr. V orehovih pregradah pa so poleg joda prisotni še: kalij, magnezij, kalcij, fosfor, cink.

Elementi v sledovih so prisotni v celicah človeškega telesa in jih najdemo v zelo majhnih količinah. Odsotnost teh elementov lahko povzroči bolezni, saj so nujni za preživetje. Količina elementov v sledovih je običajno izražena kot razmerje miligramov ali mikrogramov na kilogram telesne teže.

A pozor: tudi vnos prevelike količine joda in drugih elementov v sledovih lahko povzroči zdravstvene težave, prav tako kot pomanjkanje teh elementov!

Zato z različnimi pripravki iz orehovih pregrad ne pretiravajte. Pa tudi: prekomerna prisotnost joda v organizmu je lahko bolj škodljiva za celice ob hkratnem pomanjkanju drugih elementov v sledovih, denimo selena.

Zdravilci pravijo, da je za zdravljenje pomanjkanja joda v telesu in ob težavah endokrinega sistema potrebno en mesec piti čaj iz orehovih pregrad. To naj bi nadomestilo pomanjkanja joda, hkrati pa tudi uravnovesilo hormone. Nato je treba s pitjem čaja za nekaj časa prenehati.

Pitje čaja iz orehovih pregrad naj bi imelo pozitivne učinke tudi pri terapijah sladkorne bolezni. A vedno velja: pred uporabo rastlin za zdravljenje se posvetujte s svojim zdravnikom glede tveganja in neželenih učinkov.